The Overlake School
Overlake
Last updated:
7/31/2018 10:51 pm
Calendar
Pages
Sign In
More
District Calendar
January
February
March
April
May
June
July
August
September
October
November
December
2022
2023
2024
2025
2026
2027
2028
2029
close
Today
April
2014
Month
Week
Day
List
Week
Day
List
Month
Take a tour
Get Updates
close
Done
By School
+
By Group
+
More Filters
More Filters
By Location
+
Clear Filters
Advanced Filter
SUN
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
30
Backpacking Utah
Exploring Utah
5:00a
Descutes Bound
2:00p
Break
31
Project Week
Backpacking Utah
Descutes Bound
Exploring Utah
Lighting Maintenance
TBD
Greater Yellowstone Dogsledding
TBD
Intro to Fly Fishing
TBD
Seattle Through Artist Lens
TBD
Western WA Adventure
TBD
Western WA Adventure
8:00a
Community Care Project 1
8:00a
Community Care Project 2
8:15a
Parkour
8:30a
Outdoor Sampler
8:30a
Outdoor Sampler
9:00a
Five Plays to Ashland
9:05a
US Announcements
9:15a
Follow that Food
9:15a
Hunt 5th grade
9:15a
Moore HR
12:00p
Community Care Project 1
12:00p
Taste of Chinese Culture
1:30p
Seattle Through Artist Lens
2:00p
Break
3:15p
Lacrosse Girls Varsity Practice (Field #1)
4:00p
Baseball Boys Varsity @ Franklin (Stockton, CA)
1
Project Week
Backpacking Utah
Descutes Bound
Exploring Utah
Five Plays to Ashland
Greater Yellowstone Dogsledding
Lighting Maintenance
TBD
Intro to Fly Fishing
TBD
Rube Goldberg
TBD
Seattle Through Artist Lens
TBD
Western WA Adventure
7:30a
Building & Grounds Meeting
8:00a
Community Care Project 1
8:00a
Field Science North Cascades
8:15a
Parkour
8:30a
Outdoor Sampler
9:00a
Holl's HR
9:15a
MS Announcements
9:30a
Senior Brunch Invitations
10:15a
Follow that Food
10:15a
Follow that Food
12:00p
Taste of Chinese Culture
2:00p
Break
3:15p
Tutoring Session: Dan Brown
3:30p
Baseball Boys Varsity @ Edison (Stockton, CA)
2
Project Week
Backpacking Utah
Descutes Bound
Exploring Utah
Field Science North Cascades
Five Plays to Ashland
Greater Yellowstone Dogsledding
Lighting Maintenance
TBD
Intro to Fly Fishing
TBD
Seattle Through Artist Lens
TBD
Western WA Adventure
6:00a
Fly Fishing Project Week
8:00a
Community Care Project 1
8:00a
Community Care Project 2
8:15a
Parkour
8:30a
Outdoor Sampler
8:30a
Taste of Chinese Culture
9:05a
US Announcements
9:15a
Hunt 5th grade
9:15a
Moore HR
10:15a
Follow that Food
11:15a
MS ASB Meetings
12:00p
Taste of Chinese Culture
12:15p
ASB Lunch Meeting
2:00p
Break
4:00p
Baseball Boys Varsity @ Sierra (Manteca)
3
Project Week
Backpacking Utah
Descutes Bound
Exploring Utah
Field Science North Cascades
Five Plays to Ashland
Fly Fishing Project Week
Greater Yellowstone Dogsledding
TBD
Intro to Fly Fishing
TBD
Seattle Through Artist Lens
TBD
Western WA Adventure
7:15a
Lacrosse Girls Varsity Practice (Field #1)
8:00a
Community Care Project 1
8:00a
Community Care Project 2
8:00a
Community Care Project 2
8:15a
Parkour
8:30a
Outdoor Sampler
8:30a
Taste of Chinese Culture
9:00a
Holl's HR
9:05a
5th grade TLC computer lab
9:05a
5th grade gola
9:15a
Hunt 5th grade
9:15a
Moore HR
11:00a
Skype
11:15a
Follow that Food
12:00p
Taste of Chinese Culture
12:00p
Taste of Chinese Culture
12:00p
Taste of Chinese Culture
2:00p
Break
3:15p
Baseball Boys Varsity @ Modesto Christian (Modesto, CA)
4:00p
Lion King Pickup
4
Project Week
Backpacking Utah
Exploring Utah
TBD
Intro to Fly Fishing
TBD
Seattle Through Artist Lens
TBD
Western WA Adventure
12:00a
Descutes Bound
12:00a
Field Science North Cascades
12:00a
Five Plays to Ashland
12:00a
Fly Fishing Project Week
12:00a
Greater Yellowstone Dogsledding
12:00a
Outdoor Sampler
8:00a
Community Care Project 1
8:00a
Community Care Project 2
8:15a
Parkour
9:00a
Holl's HR
9:15a
Hunt 5th grade
9:15a
Moore HR
10:00a
Glassblowing 101 to Tacoma Glass Museum
12:00p
Taste of Chinese Culture
2:00p
Break
5
12:00a
Backpacking Utah
12:00a
Exploring Utah
9:00a
Lacrosse Girls Varsity Practice (Field #1)
2:00p
Break
6
2:00p
Break
7
Spring Break
8:00a
Lighting Maintenance
9:05a
US Announcements
9:15a
Hunt 5th grade
9:15a
Moore HR
2:00p
Break
4:30p
Soccer Boys JV Practice
6:00p
Lacrosse Girls Varsity Practice (Field #1)
8
Spring Break
8:00a
Lighting Maintenance
9:00a
Holl's HR
9:15a
MS Announcements
2:00p
Break
3:15p
Tutoring Session: Dan Brown
4:30p
Soccer Boys JV Practice
6:00p
Lacrosse Girls Varsity Practice (Field #1)
9
Spring Break
8:00a
Lighting Maintenance
9:05a
US Announcements
9:15a
Hunt 5th grade
9:15a
Moore HR
11:15a
MS ASB Meetings
12:15p
ASB Lunch Meeting
2:00p
Break
6:00p
Lacrosse Girls Varsity Practice (Field #1)
10
Spring Break
9:00a
Holl's HR
9:05a
5th grade TLC computer lab
9:05a
5th grade gola
9:15a
Hunt 5th grade
9:15a
Moore HR
2:00p
Break
4:30p
Soccer Boys JV Practice
6:00p
Lacrosse Girls Varsity Practice (Field #1)
11
Spring Break
9:00a
Holl's HR
9:15a
Hunt 5th grade
9:15a
Moore HR
2:00p
Break
6:00p
Lacrosse Girls Varsity Practice (Field #1)
12
9:00a
Lacrosse Girls Varsity Practice (Field #1)
2:00p
Break
13
2:00p
Break
14
Day G
7:20a
Zero Block - Yearbook - Bradbury
8:00a
Gallagher D Block - Hum Laptops
8:10a
9th English Army D Block Lib Comp Lab
8:10a
D Block - C# - Clifford
8:10a
D Block - MSVideo - Fitzpatrick
9:05a
US Announcements
9:15a
Hunt 5th grade
9:15a
Moore HR
9:35a
9th English Army E Block Lib Comp Lab
9:35a
ASB
9:35a
Gallagher E Block - Hum Laptops
10:30a
9th English Army F Block Lib Comp Lab
10:30a
F Block - VideoUS - Fitzpatrick
11:25a
9th English Baldwin Film Research G block Lib Comp. Lab
11:25a
Gallagher G Block - Hum Laptops
11:45a
Bus to airport to pickup Spanish visitors
1:00p
9th English Army B Block Lib Comp Lab
1:55p
9th English Baldwin Film Research A block Lib Comp. Lab
2:00p
Break
3:15p
MS Boys & Girls Golf Practice
3:15p
MS Boys Ultimate Practice
3:15p
MS Girls Ultimate Practice
3:30p
Baseball Boys JV Practice (Marymoor #2 - Turf)
3:30p
Baseball Boys Varsity Practice (Marymoor #1 - Turf)
3:30p
Golf Girls Varsity Practice
3:30p
Lacrosse Boys Varsity Practice (Perrigo #1)
3:30p
Soccer Boys JV Practice (Perrigo #1)
3:30p
Soccer Boys Varsity Practice (MM#03)
3:30p
Tennis Girls JV Practice
3:30p
Ultimate Girls Varsity Practice (Perrigo #2)
3:45p
Lacrosse Girls & Boys Varsity @ Redmond BGC (Team Service)
5:00p
MS Boys Baseball @ Thunder
5:00p
Tennis Girls Varsity Practice
15
Day H
7:20a
Zero Block - Yearbook - Bradbury
8:10a
Spanish Orientation
9:00a
Admission Board Room Clean-Up
9:00a
Holl's HR
9:05a
A. Prohn's Homeroom
9:15a
MS Announcements
9:30a
MS Project Week Assembly
9:35a
AWARE Club
9:35a
Newspaper Club
9:35a
RESPECT Club
9:35a
US debate club
10:30a
9th English Army D Block Lib Comp Lab
10:30a
D Block - C# - Clifford
10:30a
D Block - MSVideo - Fitzpatrick
10:30a
Gallagher D Block - Hum Laptops
11:20a
Hoot Staff Meeting
11:25a
9th English Army E Block Lib Comp Lab
11:25a
Gallagher E Block - Hum Laptops
11:30a
MS French/Spanish Candidate at MS Lunch
11:30a
Prep for AT Meeting
12:00p
Sugano/Armstrong Trip to SAM
12:15p
MS Spanish/French Candidate at US Lunch
12:25p
Student Assistance Meeting - Grade 9
1:00p
9th English Army F Block Lib Comp Lab
1:55p
9th English Baldwin Film Research G block Lib Comp. Lab
1:55p
Gallagher G Block - Hum Laptops
2:00p
Break
2:00p
G Block - APComp - Morgan
3:15p
MS Boys Lacrosse Practice
3:15p
MS Girls Lacrosse Practice
3:15p
Steering Committee Meeting
3:15p
Tutoring Session: Dan Brown
3:30p
Baseball Boys JV Practice (Marymoor #2 - Turf)
3:30p
Baseball Boys Varsity Practice (Marymoor #1 - Turf)
3:30p
Golf Girls Varsity vs. Klahowya Secondary School
3:30p
Soccer Boys JV Practice (Redmond Ridge)
3:30p
Soccer Boys Varsity Practice (MM#04)
3:30p
Tennis Girls JV Practice
4:30p
Lacrosse Boys Varsity Practice
4:30p
Lacrosse Girls Varsity Practice
4:30p
Ultimate Girls Varsity Practice
5:00p
Tennis Girls Varsity Practice
16
Day A
7:20a
Zero Block - Yearbook - Bradbury
8:10a
9th History SBG
8:20a
Spanish Visitors to Beak Creek P&R
9:00a
Development Candidate
9:05a
US Announcements
9:15a
Hunt 5th grade
9:15a
Moore HR
9:15a
RCM HR Gola
9:35a
9th English Army B Block Lib Comp Lab
9:35a
B Block - ApComp - Morgan
9:35a
Gallagher B Block - Hum Laptops
9:45a
OFTA Meeting
10:30a
Baseball Boys JV Practice (Marymoor #2 - Turf)
10:30a
C Block - Graphic - Troy
10:30a
Gallagher C Block - Hum Laptops
10:40a
SAM: MIRO EXHIBIT (SPANISH IV & AP SPAN LANGUAGE)
11:15a
MS ASB Meetings
11:20a
Development Candidate
11:25a
9th English Army D Block Lib Comp Lab
11:25a
D Block - C# - Clifford
12:00p
Student Ambassador Lunch Meeting for 12th Grade Student Ambassadors
12:05p
D Block - MSVideo - Fitzpatrick
12:15p
ASB Lunch Meeting
1:00p
9th English Army E Block Lib Comp Lab
1:00p
Boyack 9 History
1:00p
Development Candidate
1:55p
9th English Army F Block Lib Comp Lab
1:55p
F Block - VideoUS - Fitzpatrick
2:00p
Break
2:00p
Spanish Visitors pickup at Beak Creek P&R
3:00p
MS Boys & Girls Golf Game @ Bush
3:00p
Math Olympiad prep
3:15p
Dept Heads
3:15p
MS Girls Ultimate Practice
3:15p
Overlake Technology Committee Meeting
3:30p
Baseball Boys JV Practice (Marymoor #1 - Turf)
3:30p
Baseball Boys Varsity @ Bush
3:30p
Golf Girls Varsity Practice
3:30p
Lacrosse Boys Varsity Practice (Perrigo #2)
3:30p
Lacrosse Girls Varsity vs. Kennedy
3:30p
MS Boys Baseball @ University Prep
3:30p
MS Boys Green Ultimate vs. Seattle Academy (MM #03)
3:30p
MS Boys White Ultimate vs. Seattle Academy (MM #03)
3:30p
Soccer Boys JV Practice (Redmond Ridge)
4:00p
Tennis Girls JV vs. Bear Creek
4:00p
Tennis Girls Varsity @ Bear Creek
4:00p
Ultimate Girls Varsity Practice
4:30p
Soccer Boys JV Team Party
5:00p
Ultimate Girls Varsity vs. Nathan Hale
6:00p
Soccer Boys Varsity @ Lindbergh High School
7:00p
MS Boys Green Lacrosse @ Issaquah
17
Day B
7:20a
Zero Block - Yearbook - Bradbury
8:00a
Humanities Laptops G and A Blocks
8:10a
G Block - ApComp - Morgan
8:15a
PFSA Meeting
9:00a
Holl's HR
9:00a
Spanish Visitors to Univ. of WA
9:05a
5th grade TLC computer lab
9:05a
5th grade gola
9:05a
A. Prohn's Homeroom
9:15a
Hunt 5th grade
9:15a
Moore HR
9:35a
9th English Baldwin Film Research A block Lib Comp. Lab
9:35a
9th English Baldwin Film Research A block Lib Comp. Lab
9:35a
9th History SBG
9:35a
Boyack 9 History
10:30a
MS Study Hall
10:30a
Maru-A-Pula Concert
11:00a
9th English Army B Block Lib Comp Lab
11:00a
B Block - ApComp - Morgan
11:00a
Boyack 9 History
11:20a
MS Research Group
11:20a
MS Research Group
11:25a
Student Assistance Meeting - Grade 7
11:30a
MS French Candidate
12:00p
Advertisment for Maru-A-Pula
12:15p
Athletes for Kids
1:00p
C Block - Graphic - Troy
1:00p
C Block - Spanish - Maier
1:00p
Gallagher C Block - Hum Laptops
1:15p
Counseling/Divsion Meetings
1:55p
9th English Army D Block Lib Comp Lab
1:55p
D Block - C# - Clifford
1:55p
D Block - MSVideo - Fitzpatrick
2:00p
Break
3:00p
6th Grade ASB Social
3:00p
Dan Brown Tutoring Session
3:15p
MS Boys & Girls Golf Practice
3:15p
MS Boys Lacrosse Practice (Bear Creek Field)
3:15p
MS Boys Ultimate Practice
3:15p
MS Girls Lacrosse Practice
3:30p
Baseball Boys JV vs. Nathan Hale (MM #2)
3:30p
Baseball Boys Varsity Practice (Marymoor #1)
3:30p
Golf Girls Varsity Practice
3:30p
Lacrosse Girls Varsity Practice (Perrigo #2)
3:30p
MS Girls Green Ultimate vs. Seattle Academy
3:30p
MS Girls White Ultimate practice
3:30p
Soccer Boys JV Practice (Redmond Ridge)
3:30p
Soccer Boys Varsity Practice (MM#04)
3:30p
Tennis Girls JV Practice
3:30p
Ultimate Girls Varsity Practice (Grasslawn Park #1)
4:30p
Lacrosse Boys Varsity Practice
5:00p
Lacrosse Boys Varsity vs. O'Dea
5:00p
Tennis Girls Varsity Practice
18
Day C
7:15a
All-school Meeting
8:10a
9th English Army E Block Lib Comp Lab
8:15a
OAC
8:30a
Spanish Visitors to Olympic Sculpture Park & Downtown
9:00a
Holl's HR
9:00a
Philanthropy Board
9:05a
A. Prohn's Homeroom
9:05a
D Renno HR gola
9:15a
Hunt 5th grade
9:15a
Moore HR
9:35a
9th English Army F Block Lib Comp Lab
9:35a
Bennett F
9:55a
F Block - VideoUS - Fitzpatrick
10:00a
Brunch meeting
10:30a
6th Booktalks (2)
10:30a
MS Study Hall
11:00a
G Block - ApComp - Morgan
11:00a
Humanities Laptops G and A Blocks
12:00p
Student Ambassador Lunch Meeting for 10th & 11th Grade Student Ambassadors
1:00p
9th History SBG
1:00p
Bennett A
1:55p
9th English Army B Block Lib Comp Lab
1:55p
B Block - ApComp - Morgan
1:55p
Bennett B
2:00p
Break
3:15p
MS Boys Lacrosse Practice (Bear Creek Field)
3:15p
MS Girls Lacrosse Practice
3:30p
Baseball Boys Varsity vs. Vashon Island (MM #2)
3:30p
Lacrosse Boys Varsity Practice (Perrigo #1)
3:30p
MS Boys Baseball Practice (Redmond Ridge)
3:30p
MS Boys Green Ultimate vs. University Prep
3:30p
MS Boys White Ultimate vs. University Prep
3:30p
Soccer Boys JV @ Seattle Academy
3:30p
Tennis Girls JV @ University Prep
3:30p
Ultimate Girls Varsity Practice (Perrigo #2)
4:00p
Tennis Girls Varsity vs. University Prep
4:30p
Lacrosse Girls Varsity Practice
5:00p
Soccer Boys Varsity @ Seattle Academy
6:00p
Baseball Boys JV vs. Vashon Island (MM #1)
6:00p
US Carnival
19
7:00a
Earth Day Trail Work Party
9:00a
Baseball Boys Varsity vs. Bush (MM #1)
10:00a
MS Girls Lacrosse vs. Lake Samm Eagles White
12:00p
Lacrosse Girls JV vs. Lake Sammamish JV
1:00p
MS Boys Green Lacrosse @ Skyline Silver
2:00p
Baseball Boys JV @ Eatonville
2:00p
Break
20
2:00p
Break
21
Day D
7:20a
Zero Block - Yearbook - Bradbury
8:10a
Bennett C
8:10a
C Block - Graphic - Troy
9:00a
Spanish Visitors to Fremont & Ballard
9:05a
Okubo Homies GOLA
9:05a
US Announcements
9:15a
Hunt 5th grade
9:15a
Moore HR
9:35a
9th English Army D Block Lib Comp Lab
9:35a
D Block - C# - Clifford
9:35a
D Block - MSVideo - Fitzpatrick
9:45a
Communications Candidate
10:30a
MS Assembly: Jazz Band
10:30a
MS Study Hall in Main Lab
11:00a
9th English Army E Block Lib Comp Lab
11:00a
Boyack 9 History
11:20a
MS Girls Ultimate Green & White Teams Lunch
11:30a
Communications Candidate
12:00p
Student Ambassador Lunch Meeting
1:00p
Communications Candidate
1:00p
G Block - ApComp - Morgan
1:00p
Humanities Laptops G Block
1:55p
9th English Army F Block Lib Comp Lab
1:55p
F Block - VideoUS - Fitzpatrick
2:00p
Break
3:00p
MS Boys Baseball vs. University Prep (RRBF)
3:15p
5th grade meeting
3:15p
MS Boys & Girls Golf Practice
3:15p
MS Boys Ultimate Practice
3:15p
MS Girls White Ultimate practice
3:15p
Tennis Girls JV @ Seattle Academy
3:30p
Baseball Boys JV Practice (Marymoor #2 - Turf)
3:30p
Baseball Boys Varsity Practice (Marymoor #1 - Turf)
3:30p
Golf Girls Varsity vs. Bush
3:30p
Lacrosse Boys Varsity Practice (Perrigo #2)
3:30p
Soccer Boys JV Practice (Redmond Ridge)
3:30p
Tennis Girls JV Practice
3:45p
Soccer Boys Varsity @ Redmond BGC (Team Service)
4:00p
MS Girls Green Ultimate vs. Seattle Girls' School
4:00p
Tennis Girls Varsity vs. Seattle Academy
4:00p
Ultimate Girls Varsity Practice
4:30p
Lacrosse Girls Varsity Practice
5:00p
Tennis Girls Varsity Practice
6:00p
Lacrosse Girls Varsity @ Stadium
6:00p
MS Boys Green Lacrosse @ Newport White
7:00p
6th Grade ParentNet
22
Day E
7:20a
Zero Block - Yearbook - Bradbury
8:00a
Parent College Advising Meeting
8:10a
9th English Army B Block Lib Comp Lab
8:10a
B Block - ApComp - Morgan
9:00a
Holl's HR
9:05a
A. Prohn's Homeroom
9:05a
US Assembly - PW Share-Out
9:15a
MS Announcements
9:25a
Spanish Visitors to Microsoft
9:35a
MS Study Hall
10:00a
Boyack 9 History
10:00a
C Block - Graphic - Troy
11:20a
5th grade Advisory Meeting
11:20a
Student Ambassador Lunch Meeting
11:25a
Humanities Laptops A Block
11:30a
Student Led conferences meeting
12:25p
Student Assistance Meeting - Grade 10
1:00p
9th English Army D Block Lib Comp Lab
1:00p
9th English Army D Block Lib Comp Lab
1:00p
D Block - C# - Clifford
1:00p
D Block - MSVideo - Fitzpatrick
1:55p
9th English Army E Block Lib Comp Lab
1:55p
Troy - E block
2:00p
Break
2:45p
College Essay Workshop
3:00p
Baseline testing
3:00p
Basketball Session - CF & JW
3:15p
MS Boys Lacrosse Practice (Bear Creek Field)
3:15p
MS Girls Lacrosse Practice
3:15p
Steering Committee Meeting
3:15p
Tutoring Session: Dan Brown
3:30p
Baseball Boys JV & Varsity Practice (Marymoor #2 - Turf)
3:30p
Golf Girls Varsity Practice
3:30p
Lacrosse Girls Varsity Practice (Redmond Ridge)
3:30p
Soccer Boys JV vs. Seattle Academy (Marymoor #03)
3:30p
Tennis Girls JV @ Seattle Academy
3:30p
Ultimate Girls Varsity Practice (Perrigo #1)
4:00p
Soccer Boys Varsity vs. Seattle Academy
4:00p
Tennis Girls Varsity vs. Seattle Academy
4:30p
Lacrosse Boys Varsity Practice
5:00p
Lacrosse Boys Varsity @ O'Dea
5:00p
Parent College Advising Meeting
23
Day F
7:20a
Zero Block - Yearbook - Bradbury
8:10a
9th English Army F Block Lib Comp Lab
8:10a
F Block - VideoUS - Fitzpatrick
8:30a
Spanish Visitors to Bear Creek P&R
9:00a
Rothfels Homeroom
9:05a
US Announcements
9:15a
Hunt 5th grade
9:15a
Moore HR
9:35a
Business Club
9:35a
Newspaper Club
9:35a
Outreach Club
9:35a
Run w/Scissors Club
10:25a
Humanities Laptops G and A Blocks
10:30a
G Block - ApComp - Morgan
10:30a
MS Study Hall
11:15a
MS ASB Meetings
11:20a
Lunch w/Latin Candidate
11:25a
Boyack 9 History
11:30a
Technology Lunch and Learn
12:00p
Student Ambassador Lunch Meeting for 9th Grade Student Ambassadors
12:00p
Summer Boys Basketball Meeting
12:15p
ASB Lunch Meeting
12:15p
US Lunch w/ Latin Candidate
1:00p
9th English Army B Block Lib Comp Lab
1:00p
B Block - ApComp - Morgan
1:00p
GNP Meeting
1:55p
C Block - Graphic - Troy
1:55p
Gallagher B Block - Hum Laptops
2:00p
Break
3:00p
MS Boys Green Ultimate @ University Prep
3:00p
MS Boys White Ultimate @ University Prep
3:00p
MS Girls Green & WHITE Ultimate Ultimate @ University Prep
3:15p
PE Candidate Interview
3:30p
Baseball Boys JV Practice (Redmond Ridge)
3:30p
Baseball Boys Varsity VS. Bellevue Christian (MM #1)
3:30p
Golf Girls Varsity Practice
3:30p
Lacrosse Boys Varsity Practice (Perrigo #2)
3:30p
MS Boys & Girls Golf Game vs. Seattle Academy
3:30p
MS Boys Baseball Practice (Redmond Ridge)
3:30p
Soccer Boys Varsity Practice (MM#03)
3:30p
Tennis Girls JV Practice
3:30p
Ultimate Girls Varsity @ University Prep
3:30p
Ultimate Girls Varsity Practice (Perrigo #1)
4:00p
Tennis Girls JV vs. Bush
4:30p
Lacrosse Girls Varsity vs. Ballard
4:30p
MS Boys Baseball @ Thunder
4:30p
MS Girls Lacrosse @ Lakeside
5:00p
Tennis Girls Varsity Practice
6:00p
Lacrosse Girls JV @ Stadium JV
6:00p
Soccer Boys JV Practice (Classroom/Back Field #4)
7:30p
Jazz and Concert Band Concert
24
Day G
7:20a
Zero Block - Yearbook - Bradbury
7:30a
Finance Committee
8:10a
9th English Army D Block Lib Comp Lab
8:10a
D Block - C# - Clifford
8:10a
D Block - MSVideo - Fitzpatrick
9:00a
Holl's HR
9:05a
5th grade TLC computer lab
9:05a
5th grade gola
9:05a
A. Prohn's Homeroom
9:15a
Hunt 5th grade
9:15a
Moore HR
9:35a
9th English Army E Block Lib Comp Lab
10:25a
Sugano/Armstrong Trip to SAM
10:30a
9th English Army F Block Lib Comp Lab
10:30a
F Block - VideoUS - Fitzpatrick
10:30a
Lifeskills - Berry
11:20a
Student Ambassador Lunch Meeting for 8th Grade Student Ambassadors
11:25a
G Block - ApComp - Morgan
11:25a
Humanities Laptops G Block
11:25a
Student Assistance Meeting - Grade 8
12:15p
Running w/Scissors Club
12:20p
Athletes for Kids
12:20p
US ATL meeting
12:25p
Student Assistance Meeting - Extra for US
1:00p
9th English Army B Block Lib Comp Lab
1:00p
B Block - ApComp - Morgan
1:00p
Honors US History Proctor Humanities Laptops
1:05p
5th Booktalks
1:50p
Humanities Laptops A Block
2:00p
5th Booktalks
2:00p
Break
3:15p
MS Boys & Girls Golf Practice
3:15p
MS Boys Lacrosse Practice
3:15p
MS Boys Ultimate Practice
3:15p
MS Girls Lacrosse Practice
3:15p
MS Girls Ultimate Practice
3:30p
Baseball Boys Varsity Practice (Marymoor #1 - Turf)
3:30p
Golf Girls Varsity vs. Seattle Academy
3:30p
Lacrosse Girls Varsity Practice (Perrigo #2)
3:30p
Soccer Boys JV Practice (Redmond Ridge)
3:30p
Soccer Boys Varsity Practice (MM#01)
3:30p
Tennis Girls JV Practice
4:00p
Baseball Boys Varsity @ Nathan Hale
4:00p
Ultimate Girls Varsity vs. Bush (MM # 03)
4:30p
Baseball Boys JV Practice (Main Gym)
5:00p
Lacrosse Boys Varsity vs. Providence (NL)
5:00p
Tennis Girls Varsity Practice
7:30p
US Choirs Concert
25
Day H
7:15a
Advisory Team Meetings
8:10a
Boyack 9 History
8:10a
C Block - Graphic - Troy
8:10a
Honors US History Proctor Humanities Laptops
9:00a
AP Pre-administration Session
9:00a
GOLA - Waddle's HR
9:00a
Holl's HR
9:00a
Spanish Visitors to Seattle Center
9:05a
A. Prohn's Homeroom
9:15a
Hunt 5th grade
9:15a
Moore HR
9:30a
US debate club
9:35a
ASB
9:35a
AWARE Club
9:35a
MS Study Hall
9:35a
MS Study Hall in Main Lab
9:35a
Newspaper Club
9:35a
RESPECT Club
10:30a
9th English Army D Block Lib Comp Lab
10:30a
D Block - C# - Clifford
10:30a
D Block - MSVideo - Fitzpatrick
11:20a
9th English Army E Block Lib Comp Lab
11:35a
MS Debate Trip to CA
12:15p
11th grade Advisor Meeting
1:00p
9th English Army F Block Lib Comp Lab
1:00p
F Block - VideoUS - Fitzpatrick
1:00p
Lifeskills - Berry
1:55p
Contemporary Issue
1:55p
G Block - ApComp - Morgan
1:55p
Humanities Laptops G Block
2:00p
Break
3:00p
Baseball Boys JV & Varsity Practice (Marymoor #1 - Turf)
3:15p
MS Girls Lacrosse Practice
3:30p
Lacrosse Girls Varsity Practice (Redmond Ridge)
3:30p
MS Boys Baseball Practice (Redmond Ridge)
3:30p
Soccer Boys JV vs. University Prep (Perrigo Park #2)
3:30p
Soccer Boys Varsity vs. University Prep
3:45p
Tennis Girls Varsity @ Forest Ridge
4:00p
Tennis Girls JV vs. Forest Ridge
4:30p
Lacrosse Boys Varsity Practice (Bear Creek School)
4:30p
Ultimate Girls Varsity Practice (MM Cricket Field)
5:00p
MS Boys Green Lacrosse vs. Sammamish Black
5:45p
ArtsFest and Orchestra Concert
26
MS Debate Trip to CA
8:00a
MS Hike
8:30a
Baseball Boys JV @ Chief Sealth International HS
9:30a
9th & 10th Grade College Day Program
10:30a
Baseball Boys JV @ Chief Sealth International HS
12:00p
New Family Luncheon
1:00p
Soccer Boys JV @ Vashon
1:30p
Lacrosse Girls JV @ Bellingham (NL)
2:00p
Break
4:00p
Lacrosse Boys Varsity @ Bellingham (NL)
4:30p
MS Boys Green Lacrosse @ Woodinville White
5:00p
Soccer Boys Varsity @ Bishop Blanchet
27
12:00a
MS Debate Trip to CA
7:30a
Intro to Mountaineering
2:00p
Break
28
Day A
7:20a
Zero Block - Yearbook - Bradbury
8:00a
Humanities Laptops A Block
8:10a
7th Science Articles
8:10a
9th History BG
8:45a
Communications Candidate
9:00a
Rothfels Homeroom
9:05a
US Announcements
9:15a
Hunt 5th grade
9:15a
Moore HR
9:35a
B Block - ApComp - Morgan
9:35a
B block 8th SS BG
9:45a
Communications Candidate
10:30a
7th Science Articles
10:30a
Arts Candidate Skype
10:30a
C Block - Graphic - Troy
10:45a
Bus to airport to drop off Spanish visitors
11:20a
Communications Candidate
11:25a
D Block - C# - Clifford
12:00p
Driver Trainer Inservice Training Class
12:00p
Parent Lunch with MS Head
12:05p
D Block - MSVideo - Fitzpatrick
12:05p
D Block 8th SS BG
1:00p
Communications Candidate
1:55p
7th Science Articles
1:55p
F Block - VideoUS - Fitzpatrick
1:55p
F Block SS 8th SB
2:00p
Break
3:15p
MS Boys & Girls Golf Practice
3:15p
MS Boys Ultimate Practice (Green only)
3:15p
MS Girls WHITE Practice
3:20p
Math Skype
3:30p
Baseball Boys JV Practice (Marymoor #2 - Turf)
3:30p
Baseball Boys Varsity Practice (Marymoor #1 - Turf)
3:30p
Golf Boys Varsity Practice (GCRR)
3:30p
Golf Girls Varsity vs. Annie Wright
3:30p
Lacrosse Boys Varsity Practice (Perrigo #1)
3:30p
MS Boys Baseball Practice (Redmond Ridge)
3:30p
Tennis Girls JV Practice
3:30p
Ultimate Girls Varsity @ Seattle Academy
3:45p
MS Girls Green Ultimate vs. Lake Washington Girls Middle School
4:30p
Soccer Boys Varsity & JV Practice
5:00p
Tennis Girls Varsity Practice
5:30p
MS Boys White Ultimate @ Villa
7:00p
5th Grade ParentNet
8:00p
Lacrosse Girls Varsity @ Issaquah
29
Day B
7:20a
Zero Block - Yearbook - Bradbury
8:10a
7th Science Articles
8:10a
Bennett G
8:10a
G Block - ApComp - Morgan
9:00a
Holl's HR
9:05a
A. Prohn's Homeroom
9:15a
MS Announcements
9:30a
Campus Tour
11:00a
B Block - ApComp - Morgan
11:00a
Spanish V lunch
11:20a
Hoot Staff Meeting
11:20a
Math Olympiad
11:20a
Student Ambassador Lunch Meeting
12:25p
Student Assistance Meeting - Grade 11
1:00p
C Block - Graphic - Troy
1:00p
Senior Systems Meeting
1:55p
D Block - C# - Clifford
1:55p
D Block - MSVideo - Fitzpatrick
1:55p
Humanities Laptops D Block
2:00p
Break
3:00p
Admission and Financial Aid Self Study Committee Meeting
3:15p
MS Boys Lacrosse Practice
3:15p
Tutoring Session: Dan Brown
3:30p
Baseball Boys JV Practice (Batting Cages)
3:30p
Baseball Boys Varsity vs. University Prep (MM #1)
3:30p
Golf Boys Varsity Practice (Twin Rivers)
3:30p
Golf Girls Varsity Practice
3:30p
Lacrosse Girls Varsity Practice (Perrigo #1)
3:30p
Soccer Boys JV @ Seattle Prep (Magnuson #7 Turf)
3:30p
Soccer Boys JV vs. Bush
3:30p
Soccer Boys Varsity Practice (MM#03)
3:30p
Tennis Girls Varsity @ Annie Wright
4:00p
Tennis Girls JV vs. Annie Wright
4:00p
Ultimate Girls Varsity @ Team Service (BGC)
5:00p
Lacrosse Boys Varsity @ Seattle Academy
5:00p
MS Girls Lacrosse vs. NES Doublecrosse White
30
Day C
7:20a
Zero Block - Yearbook - Bradbury
9:00a
Cookbook Mtg.
9:00a
Moore HR Frisbee
9:05a
Okubo Homies GOLA
9:05a
US Announcements
9:15a
Hunt 5th grade
9:15a
Moore HR
9:35a
Humanities Laptops F Block
9:55a
F Block - VideoUS - Fitzpatrick
10:30a
6th Booktalks (3)
10:30a
MS Study Hall
11:00a
Contemporary Issues - Berry Lib Comp Lab
11:00a
G Block - ApComp - Morgan
11:00a
MS ASB Cookie Sale
11:15a
MS ASB Meetings
11:30a
Technology Lunch and Learn
12:15p
ASB Lunch Meeting
12:15p
Spanish C
12:25p
10 Grade Advisory Team Meeting
1:00p
Wheeler Health A block
1:30p
Spring Meeting for All Parent Ambassadors
1:55p
B Block - ApComp - Morgan
2:00p
Break
2:00p
Wheeler Lifeskills B block
2:00p
math Placement test
3:00p
MS Boys Green Ultimate @ Villa
3:00p
Practice for Math Olympiad
3:00p
Soccer Boys Varsity vs. Evergreen (Redmond Ridge Soccer Field)
3:15p
MS Boys Ultimate Practice (White only)
3:15p
MS Girls WHITE Practice
3:30p
Baseball Boys JV vs. Cedar Park (MM#1)
3:30p
Golf Boys Varsity Practice (GCRR)
3:30p
Golf Girls Varsity @ Bush
3:30p
Lacrosse Boys Varsity Practice (MM #03)
3:30p
Lacrosse Girls Varsity vs. Tahoma
3:30p
MS Boys & Girls Golf Game vs. Bear Creek
3:30p
MS Boys Baseball Practice (Redmond Ridge)
3:30p
Tennis Girls JV Practice
3:30p
Ultimate Girls Varsity Practice (Perrigo #1)
3:45p
Baseball Boys Varsity @ University Prep
3:45p
MS Girls Green Ultimate @ Northwest
3:45p
Soccer Boys JV vs. Evergreen (Perrigo #2)
5:00p
Tennis Girls Varsity Practice
6:30p
Board of Trustees Meeting
1
Day D
7:20a
Zero Block - Yearbook - Bradbury
8:10a
C Block - Graphic - Troy
8:10a
Malone Scholarship Meeting
9:00a
Field Studies meeting
9:00a
Holl's HR
9:00a
Senior Projects
9:05a
5th grade TLC computer lab
9:05a
5th grade gola
9:05a
A. Prohn's Homeroom
9:15a
Hunt 5th grade
9:15a
Moore HR
9:35a
D Block - C# - Clifford
9:35a
D Block - MSVideo - Fitzpatrick
9:35a
Humanities Laptops D Block
10:30a
Green and Gold Theatre Sports
10:30a
MS Study Hall in Main Lab
10:45a
Arts Candidate Interview
11:20a
Arts Candidate Lunch
11:20a
Student Ambassador Lunch Meeting for 8th Grade Student Ambassadors and their Guests
11:25a
Student Assistance Meeting - Grade 7
12:20p
Athletes for Kids
12:25p
Student Assistance Meeting - Grade 12
1:00p
Bennett G
1:00p
G Block - ApComp - Morgan
1:55p
F Block - VideoUS - Fitzpatrick
1:55p
Humanities Laptops F Block
1:55p
Lifeskills - Berry
2:00p
Break
3:00p
Tutoring session: Dan Brown
3:15p
MS Boys Green Ultimate Practice
3:15p
MS Boys Lacrosse Practice (Bear Creek Field)
3:15p
MS Girls Green Ultimate Practice
3:15p
MS Girls Lacrosse Practice
3:30p
Baseball Boys JV vs. Nathan Hale (MM#1)
3:30p
Baseball Boys Varsity Practice (MM Ballfield#3)
3:30p
Golf Boys Varsity Practice (GCRR)
3:30p
Golf Girls Varsity Practice
3:30p
Lacrosse Girls Varsity Practice (Perrigo #2)
3:30p
MS Boys White Ultimate vs. Northwest
3:30p
MS Girls WHITE Ultimate vs. Northwest
3:30p
Soccer Boys JV Practice (Redmond Ridge)
3:30p
Soccer Boys Varsity Practice (MM#03)
3:30p
Tennis Girls JV Practice
4:00p
MS Boys & Girls Golf Game @ Bear Creek (Twin Rivers)
4:00p
Ultimate Girls Varsity @ Eastside Prep (MM#6)
5:00p
Lacrosse Boys Varsity vs. Eastside Catholic
5:00p
Tennis Girls Varsity Practice
2
Day E
7:00a
Ultimate Girls Varsity Practice
7:15a
Department Meetings
8:10a
B Block - ApComp - Morgan
8:10a
Finkenstadt E block
8:10a
Wheeler Lifeskills B block
8:30a
Avidex fixing system
9:00a
Holl's HR
9:05a
A. Prohn's Homeroom
9:05a
Alumni Breakfast for Seniors
9:05a
Bennett Gola
9:05a
US Assembly - ASB Elections
9:15a
Hunt 5th grade
9:15a
Moore HR
9:30a
US Student voting
9:35a
MS Study Hall
10:00a
C Block - Graphic - Troy
11:20a
Student Ambassador Lunch Meeting for 8th Grade Student Ambassadors and Guests
12:15p
Husted HR Lunch
12:15p
Renno Homeroom Lunch
1:00p
D Block - C# - Clifford
1:00p
D Block - MSVideo - Fitzpatrick
1:55p
Humanities Laptops Proctor
2:00p
Break
3:00p
Math Skype Interview
3:15p
MS Boys Lacrosse Practice
3:15p
MS Girls Lacrosse Practice
3:30p
Baseball Boys Varsity @ Bush (MM #2)
3:30p
Baseball JV Practice (Redmond Ridge)
3:30p
Lacrosse Boys Varsity Practice (Perrigo #2)
3:30p
MS Boys Baseball Practice (Redmond Ridge)
3:30p
Tennis Girls JV @ Annie Wright
3:45p
MS Boys Green Ultimate @ Northwest
3:45p
MS Boys White Ultimate @ Northwest
4:00p
Tennis Girls Varsity vs. Annie Wright
4:00p
Ultimate Girls Varsity Practice
5:00p
Lacrosse Girls Varsity @ Gig Harbor
5:00p
Soccer Boys JV @ Northwest (Starfire Complex Field #2)
5:00p
Soccer Boys Varsity @ Northwest (Starfire Complex Stadium)
7:30p
MS Dance
3
9:30a
Ultimate Girls Varsity @ Seattle Invite
10:00a
MS Girls Lacrosse vs. Seattle
10:00a
New Student Math Testing
12:00p
Baseball Boys JV @ Eatonville
12:30p
MS Boys Green Lacrosse vs. Bellevue Gold
2:00p
Baseball Boys JV @ Eatonville
2:00p
Break
3:00p
Soccer Boys Varsity vs. Bush (Senior Day)
3:30p
Baseball Boys Varsity Practice (Marymoor #1 - Turf)
3:30p
Lacrosse Boys Varsity @ Nathan Hale