The Overlake School
Overlake
Last updated:
7/31/2018 10:51 pm
Calendar
Pages
Sign In
More
District Calendar
close
Today
Apr
13-19
th
2014
Month
Week
Day
List
Month
Day
List
Week
Take a tour
Get Updates
close
Done
By School
+
By Group
+
More Filters
More Filters
By Location
+
Clear Filters
Advanced Filter
SUN
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
13
2:00p
Break
14
Day G
7:20a
Zero Block - Yearbook - Bradbury
8:00a
Gallagher D Block - Hum Laptops
8:10a
9th English Army D Block Lib Comp Lab
8:10a
D Block - C# - Clifford
8:10a
D Block - MSVideo - Fitzpatrick
9:05a
US Announcements
9:15a
Hunt 5th grade
9:15a
Moore HR
9:35a
9th English Army E Block Lib Comp Lab
9:35a
ASB
9:35a
Gallagher E Block - Hum Laptops
10:30a
9th English Army F Block Lib Comp Lab
10:30a
F Block - VideoUS - Fitzpatrick
11:25a
9th English Baldwin Film Research G block Lib Comp. Lab
11:25a
Gallagher G Block - Hum Laptops
11:45a
Bus to airport to pickup Spanish visitors
1:00p
9th English Army B Block Lib Comp Lab
1:55p
9th English Baldwin Film Research A block Lib Comp. Lab
2:00p
Break
3:15p
MS Boys & Girls Golf Practice
3:15p
MS Boys Ultimate Practice
3:15p
MS Girls Ultimate Practice
3:30p
Baseball Boys JV Practice (Marymoor #2 - Turf)
3:30p
Baseball Boys Varsity Practice (Marymoor #1 - Turf)
3:30p
Golf Girls Varsity Practice
3:30p
Lacrosse Boys Varsity Practice (Perrigo #1)
3:30p
Soccer Boys JV Practice (Perrigo #1)
3:30p
Soccer Boys Varsity Practice (MM#03)
3:30p
Tennis Girls JV Practice
3:30p
Ultimate Girls Varsity Practice (Perrigo #2)
3:45p
Lacrosse Girls & Boys Varsity @ Redmond BGC (Team Service)
5:00p
MS Boys Baseball @ Thunder
5:00p
Tennis Girls Varsity Practice
15
Day H
7:20a
Zero Block - Yearbook - Bradbury
8:10a
Spanish Orientation
9:00a
Admission Board Room Clean-Up
9:00a
Holl's HR
9:05a
A. Prohn's Homeroom
9:15a
MS Announcements
9:30a
MS Project Week Assembly
9:35a
AWARE Club
9:35a
Newspaper Club
9:35a
RESPECT Club
9:35a
US debate club
10:30a
9th English Army D Block Lib Comp Lab
10:30a
D Block - C# - Clifford
10:30a
D Block - MSVideo - Fitzpatrick
10:30a
Gallagher D Block - Hum Laptops
11:20a
Hoot Staff Meeting
11:25a
9th English Army E Block Lib Comp Lab
11:25a
Gallagher E Block - Hum Laptops
11:30a
MS French/Spanish Candidate at MS Lunch
11:30a
Prep for AT Meeting
12:00p
Sugano/Armstrong Trip to SAM
12:15p
MS Spanish/French Candidate at US Lunch
12:25p
Student Assistance Meeting - Grade 9
1:00p
9th English Army F Block Lib Comp Lab
1:55p
9th English Baldwin Film Research G block Lib Comp. Lab
1:55p
Gallagher G Block - Hum Laptops
2:00p
Break
2:00p
G Block - APComp - Morgan
3:15p
MS Boys Lacrosse Practice
3:15p
MS Girls Lacrosse Practice
3:15p
Steering Committee Meeting
3:15p
Tutoring Session: Dan Brown
3:30p
Baseball Boys JV Practice (Marymoor #2 - Turf)
3:30p
Baseball Boys Varsity Practice (Marymoor #1 - Turf)
3:30p
Golf Girls Varsity vs. Klahowya Secondary School
3:30p
Soccer Boys JV Practice (Redmond Ridge)
3:30p
Soccer Boys Varsity Practice (MM#04)
3:30p
Tennis Girls JV Practice
4:30p
Lacrosse Boys Varsity Practice
4:30p
Lacrosse Girls Varsity Practice
4:30p
Ultimate Girls Varsity Practice
5:00p
Tennis Girls Varsity Practice
16
Day A
7:20a
Zero Block - Yearbook - Bradbury
8:10a
9th History SBG
8:20a
Spanish Visitors to Beak Creek P&R
9:00a
Development Candidate
9:05a
US Announcements
9:15a
Hunt 5th grade
9:15a
Moore HR
9:15a
RCM HR Gola
9:35a
9th English Army B Block Lib Comp Lab
9:35a
B Block - ApComp - Morgan
9:35a
Gallagher B Block - Hum Laptops
9:45a
OFTA Meeting
10:30a
Baseball Boys JV Practice (Marymoor #2 - Turf)
10:30a
C Block - Graphic - Troy
10:30a
Gallagher C Block - Hum Laptops
10:40a
SAM: MIRO EXHIBIT (SPANISH IV & AP SPAN LANGUAGE)
11:15a
MS ASB Meetings
11:20a
Development Candidate
11:25a
9th English Army D Block Lib Comp Lab
11:25a
D Block - C# - Clifford
12:00p
Student Ambassador Lunch Meeting for 12th Grade Student Ambassadors
12:05p
D Block - MSVideo - Fitzpatrick
12:15p
ASB Lunch Meeting
1:00p
9th English Army E Block Lib Comp Lab
1:00p
Boyack 9 History
1:00p
Development Candidate
1:55p
9th English Army F Block Lib Comp Lab
1:55p
F Block - VideoUS - Fitzpatrick
2:00p
Break
2:00p
Spanish Visitors pickup at Beak Creek P&R
3:00p
MS Boys & Girls Golf Game @ Bush
3:00p
Math Olympiad prep
3:15p
Dept Heads
3:15p
MS Girls Ultimate Practice
3:15p
Overlake Technology Committee Meeting
3:30p
Baseball Boys JV Practice (Marymoor #1 - Turf)
3:30p
Baseball Boys Varsity @ Bush
3:30p
Golf Girls Varsity Practice
3:30p
Lacrosse Boys Varsity Practice (Perrigo #2)
3:30p
Lacrosse Girls Varsity vs. Kennedy
3:30p
MS Boys Baseball @ University Prep
3:30p
MS Boys Green Ultimate vs. Seattle Academy (MM #03)
3:30p
MS Boys White Ultimate vs. Seattle Academy (MM #03)
3:30p
Soccer Boys JV Practice (Redmond Ridge)
4:00p
Tennis Girls JV vs. Bear Creek
4:00p
Tennis Girls Varsity @ Bear Creek
4:00p
Ultimate Girls Varsity Practice
4:30p
Soccer Boys JV Team Party
5:00p
Ultimate Girls Varsity vs. Nathan Hale
6:00p
Soccer Boys Varsity @ Lindbergh High School
7:00p
MS Boys Green Lacrosse @ Issaquah
17
Day B
7:20a
Zero Block - Yearbook - Bradbury
8:00a
Humanities Laptops G and A Blocks
8:10a
G Block - ApComp - Morgan
8:15a
PFSA Meeting
9:00a
Holl's HR
9:00a
Spanish Visitors to Univ. of WA
9:05a
5th grade TLC computer lab
9:05a
5th grade gola
9:05a
A. Prohn's Homeroom
9:15a
Hunt 5th grade
9:15a
Moore HR
9:35a
9th English Baldwin Film Research A block Lib Comp. Lab
9:35a
9th English Baldwin Film Research A block Lib Comp. Lab
9:35a
9th History SBG
9:35a
Boyack 9 History
10:30a
MS Study Hall
10:30a
Maru-A-Pula Concert
11:00a
9th English Army B Block Lib Comp Lab
11:00a
B Block - ApComp - Morgan
11:00a
Boyack 9 History
11:20a
MS Research Group
11:20a
MS Research Group
11:25a
Student Assistance Meeting - Grade 7
11:30a
MS French Candidate
12:00p
Advertisment for Maru-A-Pula
12:15p
Athletes for Kids
1:00p
C Block - Graphic - Troy
1:00p
C Block - Spanish - Maier
1:00p
Gallagher C Block - Hum Laptops
1:15p
Counseling/Divsion Meetings
1:55p
9th English Army D Block Lib Comp Lab
1:55p
D Block - C# - Clifford
1:55p
D Block - MSVideo - Fitzpatrick
2:00p
Break
3:00p
6th Grade ASB Social
3:00p
Dan Brown Tutoring Session
3:15p
MS Boys & Girls Golf Practice
3:15p
MS Boys Lacrosse Practice (Bear Creek Field)
3:15p
MS Boys Ultimate Practice
3:15p
MS Girls Lacrosse Practice
3:30p
Baseball Boys JV vs. Nathan Hale (MM #2)
3:30p
Baseball Boys Varsity Practice (Marymoor #1)
3:30p
Golf Girls Varsity Practice
3:30p
Lacrosse Girls Varsity Practice (Perrigo #2)
3:30p
MS Girls Green Ultimate vs. Seattle Academy
3:30p
MS Girls White Ultimate practice
3:30p
Soccer Boys JV Practice (Redmond Ridge)
3:30p
Soccer Boys Varsity Practice (MM#04)
3:30p
Tennis Girls JV Practice
3:30p
Ultimate Girls Varsity Practice (Grasslawn Park #1)
4:30p
Lacrosse Boys Varsity Practice
5:00p
Lacrosse Boys Varsity vs. O'Dea
5:00p
Tennis Girls Varsity Practice
18
Day C
7:15a
All-school Meeting
8:10a
9th English Army E Block Lib Comp Lab
8:15a
OAC
8:30a
Spanish Visitors to Olympic Sculpture Park & Downtown
9:00a
Holl's HR
9:00a
Philanthropy Board
9:05a
A. Prohn's Homeroom
9:05a
D Renno HR gola
9:15a
Hunt 5th grade
9:15a
Moore HR
9:35a
9th English Army F Block Lib Comp Lab
9:35a
Bennett F
9:55a
F Block - VideoUS - Fitzpatrick
10:00a
Brunch meeting
10:30a
6th Booktalks (2)
10:30a
MS Study Hall
11:00a
G Block - ApComp - Morgan
11:00a
Humanities Laptops G and A Blocks
12:00p
Student Ambassador Lunch Meeting for 10th & 11th Grade Student Ambassadors
1:00p
9th History SBG
1:00p
Bennett A
1:55p
9th English Army B Block Lib Comp Lab
1:55p
B Block - ApComp - Morgan
1:55p
Bennett B
2:00p
Break
3:15p
MS Boys Lacrosse Practice (Bear Creek Field)
3:15p
MS Girls Lacrosse Practice
3:30p
Baseball Boys Varsity vs. Vashon Island (MM #2)
3:30p
Lacrosse Boys Varsity Practice (Perrigo #1)
3:30p
MS Boys Baseball Practice (Redmond Ridge)
3:30p
MS Boys Green Ultimate vs. University Prep
3:30p
MS Boys White Ultimate vs. University Prep
3:30p
Soccer Boys JV @ Seattle Academy
3:30p
Tennis Girls JV @ University Prep
3:30p
Ultimate Girls Varsity Practice (Perrigo #2)
4:00p
Tennis Girls Varsity vs. University Prep
4:30p
Lacrosse Girls Varsity Practice
5:00p
Soccer Boys Varsity @ Seattle Academy
6:00p
Baseball Boys JV vs. Vashon Island (MM #1)
6:00p
US Carnival
19
7:00a
Earth Day Trail Work Party
9:00a
Baseball Boys Varsity vs. Bush (MM #1)
10:00a
MS Girls Lacrosse vs. Lake Samm Eagles White
12:00p
Lacrosse Girls JV vs. Lake Sammamish JV
1:00p
MS Boys Green Lacrosse @ Skyline Silver
2:00p
Baseball Boys JV @ Eatonville
2:00p
Break